Rok 2015Spotkanie wigilijne w Korpusie Kadetów

W dniu 22 grudnia w Gimnazjum nr 19 im. gen. Leopolda Okulickiego odbyła się wigilia w której uczestniczyli kadeci wraz z dowódcami. Łamaliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia. Był również skromny poczęstunek. Po zakończeniu spotkania wszyscy udaliśmy się do kościoła, gdzie oglądaliśmy jasełka - przedstawienie przygotowane przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 15.Uczestniczyliśmy w obchodach 97 rocznicy obrony Lwowa

W dniu 17 listopada 2015r., na Placu Orląt Lwowskich odbyła się uroczystość miejska upamiętniająca 97 rocznicę zwycięskiej obrony Lwowa w 1918 r.

Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta z zastępcą prezydenta dr Ryszardem Stefaniakiem i przewodniczącym Rady Miasta Zdzisławem Wolskim na czele, związków kombatanckich, a także uczniowie częstochowskich szkół, służby mundurowe oraz mieszkańcy miasta. Organizatorami uroczystości było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Urząd Miasta Częstochowy. Korpus Kadetów w Częstochowie reprezentowały III i I pluton.

Przy Pomniku Orląt Lwowskich odśpiewano Hymn Państwowy, odmówiono modlitwę za poległych obrońców Lwowa, wysłuchano Apelu Poległych, złożono kwiaty. Uroczystość zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 21 im.

Uroczyste ślubowanie kadetów pierwszego rocznika Korpusu Kadetów w Częstochowie

W dniu 17 listopada 2015r. w Gimnazjum nr 19 w Zespole Szkół nr 15 w Częstochowie miało miejsce uroczyste ślubowanie kadetów pierwszego rocznika Korpusu Kadetów w Częstochowie. Uroczystość rozoczął montaż słowno-muzyczny poświęcony patronowi szkoły generałowi Leopoldowi Okulickiemu. Po nim 24 kadetów z klasy sportowo-obronnej złożyło ślubowanie. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości, m.in.: Zastępca Prezydenta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak, ks. abp Antoni Długosz, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy mgr Magdalena Dębska, Radna Miasta Częstochowy Krystyna Stefańska, Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości ojciec prof. Eustachy Rakoczy, Dyrektor Biura Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK ppłk Ryszard Kasprzyk, Starszy wizytator ds. obronnych Kuratorium Oświaty w Katowicach ppłk Wacław Wójcik. Wojskową Komendę Uzupełnień w Częstochowie reprezentował mjr Andrzej Kowalski. Obecni byli również przedstawiciele organizacji kombatanckich, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i rodziny kadetów.


Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada kadeci naszego Korpusu uczestniczyli w miejskiej uroczystości upamiętniającej odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Komenda Korpusu złożyła wiązankę przed pomnikiem Marszałka. Uroczystość była pierwszą, w której uczestniczył I pluton złożony z kadetów kierwszego rocznika.


Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej

W dniu 23 października, na zaproszenie Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Częstochowie, uczestniczyliśmy w uroczystej gali w Filharmonii Częstochowskiej, będącej ukoronowaniem Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej województwa śląskiego. Kadeci mieli okazję zobaczyć m.in. uroczystość wg ceremoniału wojskowego oraz występ wojskowej orkiestry i jej solistów. Wcześniej w bazylice jasnogórskiej odbyła się uroczysta msza święta, w której brali udział, w charakterze ministrantów, kadeci naszago Korpusu.


Otwarte Zawody Strzeleckie z broni małokalibrowej w Jaworznie

W dniu 11 października odbyły się w Jaworznie Otwarte Zawody Strzeleckie z broni małokalibrowej "Puchar Prezesa Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK". Celem zawodów było: - Popularyzacja strzelectwa sportowego wśród członków LOK.
- Sprawdzenie stopnia wyszkolenia strzeleckiego w ogniwach LOK działających na terenie województwa śląskiego.
- Wyłonienie najlepszych strzelców indywidualnych .
- Wyłonienie najlepszych zespołów spośród Zarządów Rej/Powiat/Miejskich LOK.
- Zakończenie sezonu organizacji imprez strzeleckich i sportów obronnych woj. śląskiego.

W zawodach wzięła udział reprezentacja Korpusu w składzie:
Weronika Gajzmer, Wiktoria Gajzmer, Adam Serwa, Artur Zieliński i Piotr Karpowicz.


XIX Bieg o Nóż Komandosa

W dniu 2 października wzięliśmy udział w Święcie pułkowym Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Podczas odbywającego się tam festynu można było zaznajomić się ze sprzętem i uzbrojeniem jednostki specjalnej oraz wziąć udział w "Biegu o Nóż Komandosa". W imprezie uczestniczył pluton I, reprezentanci plutonu II i III oraz grupka uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 19. Znakomita większość startujących kadetów i uczniów znalazła się w strefie medalowej.

Po południu odbył się bieg przełajowy na 10 km w ramach Mistrzostw Polski Służb Mundurowych, w którym wzięła udział reprezentacja Korpusu Kadetów: mjr ds. Krzysztof Ciupis, komp. Z.S. Adam Dłużniak i p. Robert Surmacki, oraz oddelegowany z jednostki wojskowej st. sierż. Z.S. Michał Zjawiński. Po zawodach pamiątkowe zdjęcie z biorącym również w nich udział dowódcą Jednostki Specjalnej "Agat" z Giwic, pułkownikiem Sławomirem Drumowiczem.


70. rocznica moskiewskiego procesu szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

W dniu 24 czerwca wzięliśmy udział w uroczystości na cmentarzu-pomniku w Olsztynie. W 18 zbiorowych mogiłach spoczywa tu 1968 ofiar hitlerowskiego terroru. Po wojnie dokonano ekshumacji zwłok. Przy największej mogile po wyzwoleniu postawiono dębowy krzyż, a w latach osiemdziesiątych pomnik z napisem u podstawy –"Bohaterom walk o wolność Ojczyzny, pomordowanym w latach 1939-1945".
Po Mszy świętej, Komendant Korpusu Kadetów w Częstochowie mjr Krzysztof Ciupis odczytał Apel Pamięci, aby przywołać pamięć walczących o wolną, niepodległą i demokratyczną Ojczyznę.

Ppłk Jan Trzciński, Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w imieniu Zarządu Głównego, odznaczył "Krzyżem za Zasługi": mjr Krzysztofa Ciupisa, mjr Stanisława Wojtania, byłego żołnierza Armii Krajowej oraz kpt. Tadeusza Kromołowskiego, kombatanta.

Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Wśród obecnych był V-ce Prezydent Miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak, Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski, Przewodniczący Rady Gminy Olsztyn Zbigniew Banaszak, Ksiądz Prałat Ryszard Grzesik, koncelebrujący Mszę świętą, przedstawiciele wielu instytucji, szkół i przedszkola.


71. rocznica egzekucji
10 zakładników w Gnaszynie

W dniu 24 kwietnia wzięliśmy udział w uroczystościach 71. rocznicy zbrodni, której dopuścili się niemieccy okupanci na ludności cywilnej w Gnaszynie. Powieszono 10 cywili (wśród których był ksiądz), oskarżonych m. in. o współpracę z partyzantami.
Po uroczystej mszy świętej przejechaliśmy na miejsce stracenia, gdzie delegacje składały wieńce i zapalono znicze. Po ceremonii zaproszono nas do szkoły podstawowej nr 47 w Gnaszynie. Na jej dziedzińcu złożono wiązankę przed tablicą upamiętniającą jedną z nauczycielek zamordowanych wraz z rodziną za działalność konspiracyjną, po czym wszyscy uczestnicy udali się na obiad.

Wyjazd był nie tylko okazją do poznania nieznanej historii naszego regionu, ale i zacieśnienia naszej współpracy ze Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Częstochowie.


Nadanie sztandaru Zakładowi Doskonalenia Zawodowego
w Częstochowie

Na zaproszenie dyrektora Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Częstochowie, w którym znajduje się Liceum Mundurowe uczestniczyliśmy w uroczystym nadaniu sztandaru tej placówce. W ceremoni wzięły udzał kompanie reprezentacyjne ZDZ-ów z całego województwa, a także województw ościennych, np. z Kielc. Gościami honorowymi byli m. in. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, posłowie i władze oświatowe. Nasz Korpus reprezentował I i II pluton którymi dowodził kpr. kdt. Mateusz Starczewski.


75 rocznica Zbrodni Katyńskiej

W dniu 13 kwietnia odbywały się uroczystości z okazji 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Rozpoczęła je uroczysta msza św. w archikatedrze częstochowskiej. Po niej nastąpił przemarsz do Dolinki Katyńskiej, gdzie znajdują się pamiątkowe tablice poświęcone mieszkańcom naszego miasta, którzy ponieśli śmierć w Katyniu. Rosną tam również posadzone na tę pamiątkę dęby. Defiladę prowadziła orkiestra jasnogórska za którą postępowała kompania reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic. Nasz pododdział maszerował zaraz po niej. Na Placu Katyńskim delegacje złożyły wieńce i odbył się Apel Poległych.


Strzelanie w Tarnowskich Górach

30 marca odwiedziliśmy strzelnicę w Tarnowskich Górach, gdzie odbyło się strzelanie z broni palnej bocznego zapłonu (5,6 mm). Pluton trzeci realizował strzelanie nr 2, tj. pistolet samopowtarzalny, a pluton drugi strzelanie nr 1, z karabinka powtarzalnego TOZ. Do plutonu drugiego dołączyła grupa 15 wyróżnionych kadetów plutonu pierwszego. Dodatkowo można było spróbować strzelania z broni samopowtarzalnej bocznego zapłonu - M16, MP5 i UZI.


X Konkurs Piosenki Patriotycznej w Węglowicach

W dniu 26 marca mieliśmy przyjemność gościć na X Jubileuszowym Konkursie Pieśni Patriotycznej, który odbywał się w Zespole Szkół im. Synów Pułku w Węglowicach. Konkurs odbywający się pod patronatem Starosty Kłobuckiego zgromadził reprezentacje szkół z całego powiatu kłobuckiego. Uczestnicy zaprezentowali zadziwiająco wysoki poziom wykonania pieśni dostarczając widzom niezapomnianych wrażeń. Imprezie na zaproszenie Dyrekcji Zaspołu Szkół w Węglowicach przyglądała się grupa kadetów z I plutonu wraz z Komendantem Korpusu.


Przekaż 1% na klasy kadeckie

Mamy ostatnią szansę przekazania 1% podatku na klasy kadeckie naszego korpusu. Liczy się każda złotówka. Ponieważ nie jesteśmy organizacją pożytku publicznego, musimy korzystać z posrednictwa innych - SFMM (Studencka Fundacja Młodzi Młodym). Dzięki ofiarności darczyńców udało nam się zebrać za rok 2012 ok. 2400 zł, co pozwoliło zakupić po dołożeniu pewnej sumy 10 pistoletów pneumatycznych LOV-21, a w chwili obecnej uzyskana za rok 2013 kwota ok. 1040 zł po ozupełnieniu jej środkami Rady Rodziców umożliwi zakup 6 karabinków pneumatycznych Slavia. Nie było by to możliwe bez Waszej pomocy. Dziękujemy i prosimy: Pamiętajcie o nas!


Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych

14 marca kadeci z Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Bytomia. Celem wyjazdu był odbywający się tam w dniach 14-15 marca III Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych. W wyjeździe wzięli udział również uczniowie z VI i V kl. Szkoły Podstawowej nr 19 w Częstochowie.
Impreza obejmowała międzynarodowy konkurs modeli redukcyjnych oraz wystawę, na której zaprezentowano prawie półtora tysiąca modeli - głównie pojazdów militarnych - czołgów, samochodów, samolotów, okrętów, itp. Była to doskonała okazja do obejrzenia odwzorowanych w małej skali unikalnych pojazdów, niedostępnych nawet w muzeach. Dodatkowo na obrzeżach hali w której wystawiano eksponaty odbywały się targi, na których można było nabyć wszelki sprzęt, materiały i literaturę związane z pracami modelarskimi.
Największe wrażenie robiły dioramy - perfekcyjne scenki rodzajowe z użyciem modeli, figurek, sztucznej roślinności, itp., w których starano się uchwycić szczególne chwile. Możesz je zobaczyć na filmie dostępnym w naszych galeriach.


Podpisanie porozumienia
o współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień
w Częstochowie

W dniu 06.03.2015 r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Częstochowie miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Wojskową Komendą Uzupełnień w Częstochowie oraz Korpusem Kadetów w Częstochowie.

Podpisy pod porozumineim złożyli Wojskowy Komendant Uzupełnień w Częstochowie ppłk dypl. Krzysztof TARAPACZ oraz Komendant Korpusu Kadetów w Częstochowie mjr Krzysztof CIUPIS.


Dzień otwarty w naszym Gimnazjum

21 lutego był dniem otwartym w naszej szkole.Przybyli szóstoklasiści, niektórzy z rodzicami, by poznać jak uczymy się i co mamy do zaoferowania. Przybyłych powitała dyrektor szkoły mgr Elżbieta Szaraniec. W programie były prezentacje dotyczące szkoły, Korpusu Kadetów, pokaz doświdczeń chemicznych oraz występ szkolnego teatru. Na zakończenie można było spróbować strzelania w szkolnej strzelnicy mobilnej.

Kadeci z III i I plutonu zorganizowali również mały pokaz sprzętu wojskowego używanego podczas szkoleń.


73 rocznica utworzenia
Armii Krajowej

08 lutego 2015 roku kadeci z naszego gimazjum (dziewczęta) uczestniczyli w uroczystej Mszy upamiętniającej powstanie Armii Krajowej (14 luty 1942). Odbyła się ona w parafii p.w. św. Jadwigii Śląskiej na Wypalankach, którą odprawił tamtejszy proboszcz. Uczcziliśmy pamięć walczących, dzielnych Polaków, którzy poświęcili się służbie w AK.


Nie tylko kadeci się szkolą

Szkolimy się wszyscy, nie tylko kadeci, ale i ich wykładowcy. Przykładem niech będzie opiekun II plutonu kompanijny ZS Adam Dłużniak, który uczestniczy w czteromiesięcznym szkoleniu Narodowych Sił Rezerwowych. Niedawno odbyło się uroczyste zaprzysiężenie elewów, a nasz Pan Kompanijny został jako jeden z kilku nielicznych wyróżniony przez Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Wszyscy jesteśmy z takiego nauczyciela dumni. Można by sobie życzyć, aby kadeci brali z niego przykład i prezentowali taką postawę.


Zgrupowanie zimowe kadetów

W tym roku, w pierwszym tygodniu ferii zimowch, w dniach 2-5 lutego, kadeci Gimnazju im. gen. Leopolda Okulickiego wspomagani przez strzelców z częstochowskiego oddziału Związku Strzeleckiego wzięli udział w czterodniowym zimowym zgrupowaniu szkoleniowym, które zorganizowane było w budynku naszej szkoły szkoły.

Pierwszego dnia koncentrowaliśmy się na testach związanych ze zdobywaniem Odznaki Sprawności Obronnej LOK. W drugim dniu odbył się kurs "czarnej taktyki", na którym kadeci poznawali tajniki walki w bydynkach. Trzeci dzień upłynął pod znakiem poznawania pracy strażaków - odbyliśmy wycieczkę do Komendy Miejskiej PSP, zwiedzając przy okazji jednostę ratowniczo-gaśniczą. Ostatniego dnia szkoliliśmy się w zakresie ratownictwa medycznego, a szczególnie ratownictwa pola walki - tzw. "czerwonej taktyki". Zrealizowane zostały zaplanowane cele, co daje powód do zadowolenia i pozwoli planować w przyszłości dalsze podobne szkolenia.

Bierzemy udział
w Apelach Jasnogórskich

Tradycyjnie grupa kadetów bierze udział w apelach jasnogórskich, które w intencji naszej Ojczyzny prowadzi o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. 21 listopada i 22 stycznia apele poświęcone były rocznicom powstań - listopadowego i styczniowego.

Po listopadowym apelu wzięliśmy udział w sesji zdjęciowej w bibliotece jasnogórskiej, a po styczniowym najmłodsi kadeci mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z jasnogórskim korpusem oficerskim i ks. arcybiskupem Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, które możecie zobaczyć w naszych galeriach.

Orszak Trzech Króli

Dnia 06 stycznia 2015 r. kilku kadetów wzięło udział w miejskich jasełkach - Orszaku Trzech Króli. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą w katedrze. Następnie przeszliśmy alejami pod Jasną Górę, gdzie zakończyliśmy pochód. Był to ważny przemarsz, w którym wzięło udział kilka tysięcy częstochowian.

    Powrót do strony głównej

© Copyright 2015
Wszelkie prawa zastrzeżone.