Rok 2016Zmarł płk Maciej Lechowicz

Dziś, 17 maja 2016 r. pożegnaliśmy prawdopodobnie ostatniego kawalera Krzyża Walecznych w Częstochowie śp. płk. Macieja LECHOWICZA - weterana II wojny światowej, byłego żołnierza Armii Krajowej. Był on prezesem Regionalnej Rady ds. Kombatantów w Częstochowie, prezesem Oddziału Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Częstochowie oraz prezesem częstochowskiego Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych. Od lat wspólnie uczestniczyliśmy w różnego rodzaju uroczystościach, darzyliśmy się wzajemną przyjaźnią. Jego odejście z pewnością zamyka pewien rozdział historii naszego miasta. Msza Święta w asyście żołnierzy JWK odbyła się w kościele pw. św. Jakuba. Śp. płk Maciej LECHOWICZ został pochowany na cmentarzu św. Rocha, gdzie kompania reprezentacyjna JWK oddała mu ostatnie honory. W uroczystości uczestniczyły władze państwowe, samorządowe, wojskowe, liczne poczty sztandarowe oraz spora grupa mieszkańców miasta. Cześć Jego Pamięci!

Festiwal Techniki w ZST

28 kwietnia braliśmy udział w organizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie Festiwalu Techniki. Był to jednocześnie dzień otwarty szkoły, w którym gimnazjaliści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną ZST.
Należy wspomnieć, że od września powstanie tu innowacyjna klasa o specjalności technik budownictwa, mająca w programie m. in. poznanie specyfiki budownictwa wojskowego oraz elementów renowacji i rekonstrukcji militarnej. Będzie to klasa mundurowa, którą aktywnie wspierać będzie Korpus Kadetów w Częstochowie, kontynuacja klasy sportowo-obronnej z Gimnazjum 19.
Nasza oferta wzbudziła bardzo duże zainteresowanie odwiedzających szkołę uczniów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca nasi kadeci uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych przez udział w Mszy świętej kadeckiej kompanii honorowej ze sztandarem. Nabożeństwo w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi rozpoczęło się o godz. 17, a celebrował je Metropolita częstochowski ks. abp Wacław DEPO. Podczas Mszy św. poświęcono tablicę pamiątkową dotyczącą pobytu rtm. Witolda PILECKIEGO w Częstochowie. Po nabożeństwie kompania honorowa kadetów przeszła na czele pochodu ulicami miasta. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą kpt. Stanisławowi SOJCZYŃSKIEMU „Warszycowi”.

Zimowe szkolenie Korpusu Kadetów 2016

W dniach 22-25 lutego odbyło się Zimowe Szkolenie Korpusu Kadetów w Częstochowie. Kadeci mieli okazję poznać m. in. pracę technika kryminalistyki, uczestniczyć w zajęciach z zakresu ratownictwa pola walki (TC3), zwiedzić 8 Bazę Lotnictwa Transportowego i muzeum Armi Krajowej w Krakowie. Zapraszamy do przeczytania szczegółowej relacji ze szkolenia oraz do obejrzenia zdjęć w galerii.